Nørregade 2
3700 Rønne
56950025

torsdag 18. oktober

Smallfoot - DK tale


10:00

Vildheks


12:10

Team Albert


14:20

Venom


16:20

Journal 64


18:4521:15

    torsdag 18. oktober

    1t 30min

    Tilladt for alle

    Smallfoot - DK tale

    10:00
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    'Smallfoot' vender Bigfoot-legenden på hovedet, da en kvik ung Yeti finder noget, som han ikke troede eksisterede - et menneske.

    Nyheden om denne 'Smallfoot' gør ham berømt og giver ham chancen for, at finde sammen med hans drømmepige.

    Det skaber også uro i det lille enkle Yeti-samfund om, hvad der ellers findes derude i den store verden uden for deres snedækkede landsby.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Karey Kirkpatrick, Jason Reisig
    Skuespillere: Danske stemmer: Silas Holst, Liam O'Connor, Kenneth M. Christensen
    Spilletid: 01:30
    Censur: Tilladt for alle

    1t 40min

    Anbefalet over 7 år

    Vildheks

    12:10
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    12-årige Clara er en helt almindelig pige, der bor i byen, går i skole og hænger ud med sin bedste ven Oscar.

    En dag bliver Clara angrebet af en stor sort kat, og med ét forandres hendes almindelige liv for altid.

    Clara er en Vildheks, og den sort kat er i virkeligheden hendes beskytter, nu venter der Clara et vildt eventyr.
    Biografpremiere: Torsdag 11. oktober
    Instruktion: Kaspar Munk
    Skuespillere: Gerda Lie Kaas, Sonja Richter, Signe Egholm Olsen
    Spilletid: 01:40
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 20min

    Tilladt for alle

    Team Albert

    14:20
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Albert vil ikke acceptere, at du ikke kan gøre det, du har lyst til, fordi du er låst fast af et samfund, der har lagt den lige linje for din karriere, siden du gik i børnehave.

    For at bryde ud af det gør Albert oprør mod skole, forældre og hele verden for at blive det, han er bedst til: En Youtuber.

    Men på sin vej er Albert ved at miste sine bedste venner og allerværst den, der elsker ham mest – pigen, han tror, han ikke er forelsket i.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Frederik Nørgaard
    Skuespillere: Albert Dyrlund, Laura Kjær, Marcuz Jess Petersen, Olivia Reichstein m.fl.
    Spilletid: 01:20
    Censur: Tilladt for alle

    1t 52min

    Tilladt over 15 år

    Venom

    16:20
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Journalisten Eddie har i årevis forsøgt at afsløre sandheden om den berygtede videnskabsmand, Carlton Drake.

    Da et af Drakes eksperimenter, rumsymbioten Venom, forener sig med Eddies krop, får han pludselig utrolige superkræfter.

    Eddie og Venom behøver hinanden for at få, hvad de hver især jagter, bliver de mere og mere sammensmeltede og efterhånden bliver det vanskeligt at se, hvor Eddie begynder og Venom slutter...?
    Biografpremiere: Torsdag 11. oktober
    Instruktion: Ruben Fleischer
    Skuespillere: Tom Hardy, Michelle Williams, Woody Harrelson
    Spilletid: 01:52
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 00min

    Tilladt over 15 år

    Journal 64

    18:45
    Sal 1
    21:15
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Nogle håndværkere gør en uhyggelig opdagelse i en ældre københavnsk lejlighed: Bag en falsk mur i lejligheden finder de tre mumificerede lig siddende omkring et spisebord med en ledig plads klar.

    Kriminalkommissær Carl Mørck og hans assistent Assad i Afdeling Q bliver sat til at finde ud af, hvem mumierne er og hvem den fjerde plads er tiltænkt.

    Svarene leder dem til den berygtede kvindeanstalt på Sprogø, hvor misrøgt og lægelige forsøg med tvangssterilisering var en fast del af hverdagen.
    Biografpremiere: Torsdag 4. oktober
    Instruktion: Christoffer Boe
    Skuespillere: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Fanny Leander Bornedal
    Spilletid: 02:00
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    fredag 19. oktober

    Team Albert


    Smallfoot - DK tale


    Journal 64 - TEKSTET VERSION


    Vildheks


    Journal 64


    Venom


      lørdag 20. oktober

      Smallfoot - DK tale


      Vildheks


      Team Albert


      Journal 64


      Journal 64 - TEKSTET VERSION


      Venom


        søndag 21. oktober

        Team Albert


        Smallfoot - DK tale


        Vildheks


        Journal 64


        Venom


          mandag 22. oktober

          Johnny English Slår Til Igen


          Journal 64


          Venom


            tirsdag 23. oktober

            Johnny English Slår Til Igen


            First Man


            Venom


              onsdag 24. oktober

              Journal 64


              Johnny English Slår Til Igen


                torsdag 25. oktober

                Journal 64


                Johnny English Slår Til Igen


                Venom


                  fredag 26. oktober

                  Johnny English Slår Til Igen


                  Journal 64


                  Bohemian Rhapsody


                  Venom


                    lørdag 27. oktober

                    Jakob og Peter Plys - DK tale


                    Smallfoot - DK tale


                    Vildheks


                    Johnny English Slår Til Igen


                    Journal 64


                    Venom


                      søndag 28. oktober

                      Smallfoot - DK tale


                      Jakob og Peter Plys - DK tale


                      Journal 64 - TEKSTET VERSION


                      Johnny English Slår Til Igen


                      Venom


                        mandag 29. oktober

                        Johnny English Slår Til Igen


                        Den Tid på Året


                        Journal 64


                          tirsdag 30. oktober

                          Johnny English Slår Til Igen


                          Journal 64


                          OPERAKINO 2018: Aida (Madrid)


                            torsdag 1. november

                            Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                            Bohemian Rhapsody


                            The Girl In The Spider's Web


                              fredag 2. november

                              Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 3D


                              Bohemian Rhapsody


                              The Girl In The Spider's Web


                                lørdag 3. november

                                Jakob og Peter Plys - DK tale


                                Julemandens Datter


                                Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                Bohemian Rhapsody


                                The Girl In The Spider's Web


                                  søndag 4. november

                                  Jakob og Peter Plys - DK tale


                                  Julemandens Datter


                                  Nøddeknækkeren og de fire kongeriger 2D


                                  Bohemian Rhapsody


                                  The Girl In The Spider's Web


                                    mandag 12. november

                                    I Krig og Kærlighed


                                      tirsdag 13. november

                                      Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


                                        onsdag 14. november

                                        Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                          torsdag 15. november

                                          Den Tid på Året


                                          I Krig og Kærlighed


                                          Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                            fredag 16. november

                                            Den Tid på Året


                                            I Krig og Kærlighed


                                            Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                              lørdag 17. november

                                              Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                              Den Tid på Året


                                              I Krig og Kærlighed


                                              Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


                                                søndag 18. november

                                                Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


                                                Den Tid på Året


                                                I Krig og Kærlighed


                                                Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                                                  torsdag 22. november

                                                  OPERAKINO 2018: Don Giovanni (Venedig)


                                                    lørdag 24. november

                                                    Grinchen - DK Tale


                                                      mandag 3. december

                                                      A Star Is Born


                                                        søndag 16. december

                                                        Ternet Ninja


                                                          lørdag 5. januar

                                                          OPERAKINO 2019: ANDRE RIEU NYTÅRSKONCERT 2019 FRA SYDNEY


                                                            søndag 6. januar

                                                            OPERAKINO 2019: ANDRE RIEU NYTÅRSKONCERT 2019 FRA SYDNEY